רקע ורציונאל טיפולי

הפסיכודרמה הינה שיטת טיפול המשלבת יצירתיות, ספונטניות ופעולה דרמטית.
זו שיטה טיפולית חוויתית, המאפשרת למשתתף להציג את עולמו הפנימי בטכניקות
השאובות מעולם התיאטרון,  באמצעים מילוליים ובלתי מילוליים.
הפסיכודרמה הנה כלי לטיפול באמצעות הבעה ויצירה. בטיפול הפסיכודרמטי לא "מדברים על..." אלא "עושים את...".
התהליך הפנימי, הקונפליקט המטריד, המטרות, המכשולים והדרך מקבלים כולם צורה מוחשית בחדר הטיפול. הבמאי הראשי הוא הילד המטופל.  הכוחות, החולשות, השמחה, הכאב, האהבה והפחד הם השחקנים הראשיים.
באמצעות משחק משותף עם המטפל ושאר הילדים מחצין הילד את הדרמה הפנימית המתחוללת בו. החצנה זו מאפשרת מודעות, תהליך ושינוי הרצויים לילד המטופל.
באמצעות טכניקות אלו הילד המתנסה בפסיכודרמה חווה מחדש אירועים, רצונות, פנטזיות וקונפליקטים מרכזיים בחייו, כאילו הם מתרחשים כאן ועכשיו.
הפסיכודרמה יכולה לעזור לנו להבין בעיות ביחסינו עם עצמנו ועם הזולת. ניתן להגיע באמצעותה למקורות הלא מודעים של הכאב, הפחד, הכעס התסכול ועוד.
השילוב בין אמצעי הבעה מילוליים ולא מילוליים מאפשר חוויה והבעה של תחושות ורגשות בסביבה תומכת ומאפשרת, ללא שיפוטיות או דעות קדומות. לרוב ילדים ובני נוער מתקשים לומר במילים את מה שהם חושבים ומרגישים ובאמצעות משחק והבעה יצירתית ניתנת להם הזדמנות לביטוי אחר ומאפשר.

הדגש בעבודה עם ילדים בקבוצת פסיכודרמה הוא מתן לגיטימציה לתחושות ומצבים שונים. הילד לא מוגדר כמטופל ויש לו תפקיד משמעותי במשחקי התפקיד ובגילום דמויות ומצבים שמביאים שאר חברי הקבוצה.

הילד פועל בקבוצה ובעזרתה הוא בורא מציאות אחרת. הוא עטוף באהבת הקבוצה, איתה הוא מרחיב את המציאות של חייו ומעשיר את עצמו באפשרויות נוספות וחדשות להתמודדות , ובכלים מעשיים אותם ניתן ליישם בחיי היום יום.

בקבוצת פסיכודרמה לילדים נתמודד עם שאלות הנוגעות בדימוי עצמי, הערכה עצמית, דימוי גוף, פיתוח זהות וקשיים חברתיים. הפסיכודרמה מאפשרת בדיקת אלטרנטיבות על ידי חוויות מתקנות והתנסויות במצבים עתידיים אפשריים, ובכך מביאה לשיפור ניכר בביטחון העצמי ובהרגשת הערך האישי.
המודל של טיפול קבוצתי בשילוב אומנויות ומשחק הוא לעיתים רבות הטיפול המועדף לאוכלוסייה של ילדים ומתבגרים הסובלים מבעיות רגשיות וקושי ביצירת קשר בין אישי.
קבוצה ללמידה חברתית בפסיכודרמה מקנה לילדים כלים חברתיים, להשתלבות, לבניית קשרים עם ילדים בגילם  ולהערכת הכוחות האמיתיים הטמונים בהם .
הפסיכודרמה מתאימה לכל קבוצות הגיל. בעבודה עם ילדים לובשת הפסיכודרמה את צורת האינסטינקט האנושי הבסיסי הטבוע בנו עוד לפני היכולת לדבר והיכולת לשחק!.

 

קבוצות            
סדנאות            
קבוצות ילדים